Luty 2017
P W Ś C P S N
« lip    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Co zrobić, kiedy dziecko połknie zabawkę?

Połknięcie zabawki lub też włożenie palców do kontaktu to chyba dwie sytuacje, których najbardziej obawiają się rodzice małych dzieci, najczęściej dwu czy też trzylatków.

Nie jesteśmy w stanie dokładnie obserwować naszych pociech przez 24 godziny na dobę, więc musimy starać się zadbać o to, by do takich sytuacji po prostu nie dochodziło. Jak to zatem uczynić? Oto kilka podstawowych kroków, które mogą ochronić maluchy przed niebezpieczeństwem połknięcia tego, czego nie wolno połykać.

 

1) Nie pozwalajmy naszym dzieciom bawić się zabawkami, które nie są dla nich przeznaczone. Do tej grupy zabawek zaliczyć należy między innymi kolorowe niespodzianki, które skrywają czekoladowe jajka KINDER, gry planszowe, do których załączane są pionki oraz kostki, ale i puzzle, które zazwyczaj składają się z wielu małych elementów, które łatwo połknąć. Jeżeli już dojdzie do kontaktu dziecka z takimi zabawkami, to zabawa nimi powinna odbywać się pod bezwzględnym nadzorem dorosłych.

2) Wszystkie kontakty w domu czy mieszkaniu, które znajdują się na wysokości łatwo dostępnej dla dziecka należy zabezpieczyć specjalnymi zaślepkami. Można je kupić w każdym sklepie z artykułami dla dzieci (np. SMYK) lub też w supermarketach, a także w IKEI. Dzięki takiemu zabezpieczeniu kontaktów będziemy mieć pewność, że maluch nic nam do niego nie włoży i nie narazi się na porażenie prądem.

3) Porfel … chowajmy go przed dziećmi i to nie w obawie przez ukradnięciem pieniędzy, ale przed ich połknięciem. Monety są idealnym elementem do połykania ze względu na swój rozmiar, kształt i gładką strukturę (podobnie jak cukierki). Uważajmy zatem na nasze drobniaki, by niedostały się w rączki maluchów. Podobnie jest z guzikami, ale one znacznie rzadziej spotykane są w domach luzem, niż pieniądze.

Jeżeli już zdarzy się niestety, że dojdzie do połknięcia przez dziecko elementu jakiejś zabawki, to z pewnością nie możemy popadać w panikę. Najpierw starajmy się zidentyfikować przedmiot, który został połknięty, gdyż od tego zależeć będą dalsze kroki naszego postępowania. Jeżeli maluch połknął jakąś malutką, plastikową część kinder niespodzianki czy też malutki, plastikowy guzik, to nie wieźmy go na sygnale do szpitala (chyba, że będą ku temu objawy – duszności, wymioty, itp.). W tym przypadku wystarczy dokładnie obserwować dziecko, które z pewnością na drugi dzień wydali połknięty element.

Do lekarza powinniśmy się udać bezwzględnie w sytuacji, gdy dojdzie do połknięcia większego przedmiotu, z ostrymi krawędziami lub też wspominanej monety, baterii, czy magnesu na lodówkę. Są to przedmioty z grupy podwyższonego ryzyka, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy dziecka zarówno w sposób mechaniczny (przebicie) lub też poprzez reakcję połkniętego przedmiotu ze środowiskiem wewnętrznymi organizmu. Tyczy się to m.in. monet czy innym elementów metalowych. Pamiętajmy jednak, by podejść do takiej sytuacji bardzo spokojnie, by nie wzbudzić w dziecku niepotrzebnego lęku. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie uniknąć w życiu takich zdarzeń, ale warto być na nie uodpornionym.

  • Kinder Niespodzianki – kto ich nie kocha?
  • Od najmłodszych lat słynne jajka z niespodzianką kojarzą mi się ze wspaniałym smakiem mlecznej czekolady i tą nutką adrenaliny, która napływała do mnie w momencie otwierania magicznego żółtego pudełeczka, w którym nigdy nie było wiadomo, co się znajduje. Do dziś dnia jest to jeden z najpopularniejszych czekoladowych przysmaków uwielbianych nie tylko przez dzieci, ale

  • TRAMPOLINA OGRODOWA … hit wakacji !!!
  • Trampolina ogrodowa okazała się hitem tegorocznych prezentów komunijnych i nie ma się co dziwić, gdyż jest to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu przez nasze dzieci, ale także na rozładowanie składowanej w ich małych organizmach energii. Minusem takich prezentów jest jednak to, że musimy posiadać ogród lub też działkę, na której taka trampolina będzie

  • W czasie deszczu dzieci się nudzą. Niekoniecznie!
  • Nikt z nas, dorosłych, nie lubi dni, w trakcie których pada deszcz, temperatura sięga zaledwie kilku stopni, a do tego wieje silny wiatr. Najbardziej jednak za taką pogodą nie przepadają dzieci, które najczęściej w takich przypadkach zmuszone są do pozostania w domu. Co zrobić, by w deszczowe i pochmurne dni nasze pociechy się nie nudziły?

  • Dziecko w podróży – jak je zabawiać?
  • Pierwsze wakacje z małym dzieckiem i pierwsza długa podróż malucha samochodem, która nie będzie trwała 30 minut tyko sześć razy dłużej. Jak zadbać o to, by ponad roczne dziecko nie marudziło w trakcie podróży? Trzeba sprawić, by się po prostu nie nudziło i zawsze mieć w zanadrzu jakąś nową atrakcję. Najbardziej uciążliwie dla małego dziecka w

  • Lalka BARBIE – ikona mody i stylu
  • Lalka BARBIE ... od kilkudziesięciu lat ikona mody i stylu dla dzieci i dorosłych. Idealne wymiary, doskonała sylwetka, zgrabne nogi, wcięta talia, piękne, długie blond włosy, duże, niebieskie oczy i spory biust. Która z małych dziewczynek nie marzyła w dzieciństwie o tym, by nie wyglądać tak, jak jej ulubiona lalka? Chyba takie przypadki można policzyć

Zostaw odpowiedź

Szukaj
Witaj!

Masz fajne pomysły na zabawę z dziećmi? A może ich szukasz? Zapraszamy do współtworzenia naszego serwisu, dla wszystkich dzieci. Dla tych dużych i tych małych. :)