Luty 2017
P W Ś C P S N
« lip    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

CHIŃCZYK – gra planszowa dla każdego

Do podzielenia się z Państwem moją opinią odnośnie jednej z najpopularniejszych gier planszowych skłoniła mnie ostatnia wizyta u znajomych, którzy mają 5 – letnią córeczkę. Blisko dwie godziny spędziliśmy na grze w „CHIŃCZYKA” i muszę się Państwu przyznać, że nie udało się nam doprowadzić gry do końca, ale może na tym właśnie polega jej wyjątkowość, że można grać w nią czasem w nieskończoność.

Co to w ogóle jest za gra? Skąd pochodzi i jakie są zasady całej zabawy, to wyjaśnię już za moment. Otóż popularny u nas CHIŃCZYK, to tak naprawdę stara, hinduska gra planszowa „pachisi”, która wywodzi się z Indii, gdzie do dziś również znajduje bardzo wielu swoich zwolenników. Do Europy, a konkretniej do Hiszpanii trafiła po długiej podróży z Indii przez Malezję. Na jej podstawie też Joseph Friedrich Schmidt stworzył grę znaną dziś właśnie pod nazwą CHIŃCZYK. Zasady gry od dziesiątek lat pozostają niezmienione, a od wydania pierwszego egzemplarza w 1914 roku sprzedano ich na całym świecie już ponad 70 milionów. W Niemczech nawet co roku organizowane są mistrzostwa kraju w tej grze, a w sierpniu 2010 roku odbyły się już nawet pierwsze mistrzostwa świata. Takie spotkania świadczą o tym, że tak naprawdę gry planszowe, w dobie komputerów i internetu, nadal znajdują ogromne grono swoich sprzymierzeńców. Szczerze mówić, wcale się im nie dziwię, bo sama miałam ostatnio okazję przypomnieć sobie, jaka dobra zabawa może towarzyszyć takiej grze planszowej.

ZASADY GRY W CHIŃCZYKA:

Aby w ogóle móc rozpocząć zabawę, potrzebna nam będzie plansza widoczna na zdjęciu po prawej stronie, a także 16 pionków w czterech różnych kolorach. Najczęściej są to kolor czerwony, niebieski, żółty oraz zielony. Do gry niezbędna jest również kostka. Czasem dobrze jest, kiedy każdy z czterech graczy ma swoją kostkę, wtedy nie ma potrzeby przekazywania ich między sobą.

Na samym początku każdy z graczy wybiera kolor pionków, którymi będzie się poruszał po planszy i ustawia je w swojej bazie, czyli na czterech kółeczkach danego koloru, które znajdują się przed planszą.

Aby móc rozpocząć grę, jej uczestnicy najpierw ustalają między sobą kolejność, kto z nich będzie zaczynał. Jeżeli już to zrobią o każda z osób ma przydzielone 3 rzuty kostką:

 • Kiedy graczowi uda się wyrzucić na kostce cyfrę 6, to uprawnia go do wyjścia pionkiem ze swojej bazy i ustawieniu go na polu startowym (oznaczonym strzałką) oraz pozwala na kolejny rzut kostką. Po tym rzucie przesuwa się po planszy o daną liczbę pól wyrzuconych na kostkę, oczywiście zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 • Kiedy graczowi uda się wyrzucić na kostce cyfrę 1, to uprawnia go jedynie do wyjścia pionkiem ze swojej bazy i ustawieniu go na polu startowym (oznaczonym strzałką), ale nie pozwala już na kolejny rzut kostką. Ruch przechodzi na następnego gracza.
 • Każde wyrzucenie cyfry 6 na kostce uprawnia gracza do ponownego rzutu kostką i powoduje, że reszta uczestników zabawy traci kolejkę.
 • Oczywiście za każdym razem gracz przesuwa się po białych polach planszy o taką liczbę pól, jaką wyrzucił na kostce.
 • W momencie, kiedy pionek gracza rzucającego kostką, po dokonaniu przesunięcia o wyrzuconą liczbę pól, znajdzie się w polu zajmowanym już wcześniej przez innego gracza, to następuje tzw. „zbicie” pionka przeciwnika, który trafia do bazy i musi rozpoczynać grę od początku.
 • Kiedy graczowi uda się obejść pionkiem całą planszę, to umieszcza go w bezpiecznym miejscu, na kolorowych oczkach tzw. „domku”. Tam jego pionek jest bezpieczny i nie może już być „zbity” przez przeciwnika.
 • Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza wprowadzi swoje cztery pionki do bezpiecznego domku.
 • Gra może się toczyć dalej, o drugie i trzecie miejsce, kiedy zawodnicy mają dalszą ochotę na zabawę.

Jak zatem Państwo widzicie, gra jest prosta i tak naprawdę nie posiada żadnych ograniczeń czasowych. Przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią już liczyć co najmniej do sześciu, by móc prawidłowo przesuwać pionki po planszy.

Zapraszam do zabawy, jest to naprawdę fantastyczna gra rodzinna, która potrafi zintegrować zarówno rodziców, jak i dzieci między sobą.

 

 

 

 

 

 • Krewni Chińczyka – Yut tradycyjna gra planszowa z Korei
 • Chińczyk jest jedną z najbardziej znanych gier w Polsce. Prawie każdy grał w Chińczyka, ale już mało kto wie, że jest to gra o wielowiekowej tradycji. Na świecie Chińczyk czy właściwie gry chińczykopodobne są bardzo popularne można wymienić bardzo długą listę takich gier związanych z różnymi kulturami i epokami. Jedną z takich gier jest Yut

 • Gry i zabawy edukacyjne, czyli nauka przez zabawę.
 • Gry i zabawy, które skrywają się pod nazwą edukacyjne, łączą ze sobą dwie korzyści – pozwalają nam spędzić mile i przyjemnie czas jednocześnie ucząc nas na przykład koncentracji. Po tego rodzaju rozrywkę sięgają dzieci i dorośli, gdyż dziś producenci oferują nam naprawdę różnorodne zagadki i łamigłówki dla osób w każdym wieku. Jest to doskonały sposób

 • BEREK, czy ktoś go jeszcze pamięta ?
 • Czy ktoś jeszcze pamięta dziś zabawę w popularnego berka? Czy dzisiejsze najmłodsze pokolenie, żyjące w dobie komputerów, telewizorów i otaczającego je wirtualnego świata, są w stanie bawić się jeszcze w tak popularne i lubiane przez nas zabawy dzieciństwa? Bardzo ciekawi mnie odpowiedź na to pytanie… Warto może przypomnieć, o co chodziło w zabawie w słynnego „BERKA”

 • Garnuszek klocuszek z Fisher Price jako bogatsza wersja ślimaka
 • Chciałbym przedstawić kolejną zabawkę oferowaną przez firmę Fisher Price. Jak dla mnie jest to nieco bardziej wzbogacona wersja opisanego w innym artykule ślimaka, również stworzonego przez tego producenta. W skład tego zestawu do zabawy wchodzą kolorowe klocki w różnych kształtach. Podobnie, jak w przypadku ślimaka, mamy trójkąt, kwadrat, koło i kwiatek, ale dodatkowo jest jeszcze

 • Tylko PIŁKA, a tyle możliwości …
 • Szczerze przyznaję, że nie znam osoby, która w dzieciństwie nie miałaby styczności z tak prostą i absorbującą czas zabawką, jaką od zawsze była i nadal jest piłka. W czasach przedszkolnych najczęściej miało się kontakt ze zwykłą, gumową, lekką piłeczką, by już w okresie szkoły podstawowej poznać jej zastosowanie w różnego rodzaju grach i zabawach zespołowych.

Jedna odpowiedź do “CHIŃCZYK – gra planszowa dla każdego”

 • Konrad pisze:

  Na nowo polubiłem Chińczyka poznając tą grę dokładniej. Ze swej strony polecam poznawanie i granie w inne gry chińczykopodne Uckers, Pachisi, Yut, Puluc itd.
  http://www.ecola.com.pl/yut

  Na naszej stronie można też znaleść wytłumaczenie skąd pochodzi nazwa gry Chińczyk :)

  ps. dziękuję za przypomnienie o możliwości wychodzenia z bazy po wyrzuceniu 1.

Zostaw odpowiedź

Szukaj
Witaj!

Masz fajne pomysły na zabawę z dziećmi? A może ich szukasz? Zapraszamy do współtworzenia naszego serwisu, dla wszystkich dzieci. Dla tych dużych i tych małych. :)